Albayrak açıkladı: Fiyatlar düşürülecek

Define ve Maliye Bakanı Patent Albayrak, sebze ve meyve artışlarındaki artışın seralardaki zarardan kaynaklanmadığını söyledi. Fahiş bir artışla karşı karşıya olduklarını söyleyen Albayrak, İstanbul ve Ankara’da 80 noktada ürün satışına başlanacağını kaydetti.

Albayrak, Seda Öğretir moderatörlüğünde “Gençler ile Randevulaşma Özel” ile NTV ekranlarında gençlerin sorularını yanıtlıyor. Ocak ayında enflasyonda marjinal bir durumla karşılaşıldığını, sebze ve meyvede fiyat sıçrayışı olduğunu söyleyen Albayrak, fiyatların düşürülmesi için harekete geçtiklerini kaydetti. İşte Albayrak’ın açıklamaları:

“Bilhassa Ocak ayı enflasyonu da açıklandıktan sonra marjinal bir durumla karşılaştık. Ocak ayında gıdada sebze ve meyvede bir sıçrayışla karşılaştık. İnceledik ve baktık fakat Antalya’da hortum olmuş bu sebepten nedeniyle ürünlerin fiyatında artış olmuş. Bakınca adi görünüyor fakat dahası baktık ama seraların binde iki gibi oranında hasar olmuş. Antalya’da toplam üretimin ufak bir kısmı zarar gördü. Yüzde 6,5’luk fahiş bir fiyat artışı olmuş. Devlet olarak biz büyükşehirlerimiz başta almak üzere bu fiyat artışlarını alıkoymak için önümüzdeki hafta İstanbul’da 50 Ankara’da 30’tan fazla noktada başlatmak üzere süreci başlatacağız. Bu adımı çabuk bir şekilde atıyoruz, atacağız.Taşıma zincirinden nedeniyle maliyet yüzde 30 artıyor.

SERACILIKTA YENİ MODEL

Seravcılıkta bir yerine 10 bölüm üretilebilecek finans modeli olacak. Seracılarımıza uzun maliyetli finanasman desteği sağlayacağız.

Gıda komitesi çalışmalarını çok yakında bitirecek. fazla yakında bu sorunu gündemden çıkaracağız.

90’lı yıllar benim hayatımda hazin yıllar, Türkiye için de acıklı yıllar. Bu beni sosyal bir üniversite hayatına itti. Dolu doymuş yaşadığım yıllar oldu.”

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın