Altının gözü seçimlerde fiyatlarda değişiklik olacak mı? İşte cevabı

İSTANBUL Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık altın fiyatlarını değerlendirdi. Atayık ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yaptığı son toplantıda faizi değişmez tutması ve bu yıl faizi artırmayacağı yönünde sinyaller vermesinin, altının dünyada güçlenmesini sağladığını belirtti.

Fed kararı sonrası 1,326 dolarla 30 Nisan 2018’den bu yana en yüksek seviyesini gören altının ons fiyatının, cuma günkü kapanışta 1,317-1,320 dolar bandında olduğunu söyledi. 

ALTINA YÜKSELİŞ ARTTI
Fed’in son dönemde takındığı “güvercin” hitabe sonucu doların uzun süredir piyasada sürekli popülerliğinin de azaldığını ifade eden Atayık, şunları kaydetti:

“Kuşkusuz altının bu yükseliş trendinde, fonların ve merkez bankalarının tahvil ve borsa piyasasından çıkarak altına yönelmesi de etkili oldu. Çin’in son imalat verilerinin beklentilerin aşağıda düşük gelmesi ve Amerika’da resesyon ihtimalinin dile getirilmeye başlanması da altının tahtını daha da sağlamlaştırıyor. Altının yurt dışı piyasalarında önünü kesecek öteki manâlı gelişme ise ABD-Çin arasındaki ticaret savaşında uzlaşı işaretlerinin gittikçe güçlenmesi ve bunun piyasalar tarafından satın alınmasıdır.” 

FİYATLARDA OYNAMA BEKLEMİYORUM
Mustafa Atayık, altının; haricen Fed’in kararını, iç piyasada ise Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminin duruşu ve aldığı önlemleri fiyatladığını açıklama ederek, piyasanın tüm paydaşlarının gözünü gelişmelere diktiğini söyledi.

Atayık, “Tabii ki 31 Mart’ta yapılacak lokal seçimler, piyasaların fiyatlandırma konusunda sonucunu merakla beklediği en kayda değer gündem maddesi olarak karşımızda duruyor. Gram altın, 220-225 TL bandı aralarında gidip geliyor. Seçime dek altın fiyatlarında koskocoman bir oynama beklemiyorum.” diye konuştu.

VATANDAŞ BILGIN İÇİN O SEVİYEYİ BEKLİYOR
Vatandaşın bu sıralar altın bozdurmaktan yana olmadığına uyarı çeken Atayık, şöyle konuştu:

“Genel tüketici eğilimini göz önünde tuttuğumuzda, fiyatlar yükseldikçe yatırımcılarımızın bekle-gör politikasıyla gelişmeleri kenardan izlemeyi seçim ettiklerini görüyoruz. Ne vakit ama fiyatlar yönünü aşağıya çevirirse oysa o süre talepte bir kıpırdanma görüyoruz.

Ocak ayında oluşan fiyatlar, satış için istenen ve talep edilen rakamlar olmadığından altın bozdurmada da alışılmış dışı bir hareketten laf edemeyiz. Kapalıçarşı ve semtlerde alım yönünde bir hareketin oluşması için yatırımcılarımızın, altının gram fiyatının 210-200 TL seviyelerine gelmesini beklediklerini söyleyebiliriz.” 

Atayık, yerel tercih sonuçlarının döviz ve gram altın fiyatında belirleyici olacağını da söyledi.

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın