Bakan açıkladı sebzeye yüzde 800 zam yapmışlar

Ahali sebzenin kurulmasına neden olan cep yakan sebze meyve fiyatları ile ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan şok eden bilgiler paylaştı.

Sebze fiyatlarının artması ile denetimlere başladıklarını belirten Pekcan, araştırmalar esnasında müstahsil makbuzu ve alım-satım faturalarındaki fiyat ve arz bilgileri esas alınarak araştırmalar yapıldığını bildirdi. 

Pekcan, operasyonlarda sebze ve meyve fiyatlarında yapılan “vurgun”un ortaya çıkarıldığının altını çizerek, birincil belirlemelere göre, “ürün tedarikinde bulunan aracılar kadar rekabet unsurlarının ihlal edilmesi sonucu olağan dışı fahiş fiyat oluşumuna yol açıldığının belirlendiğini vurguladı.

GERÇEĞE AYKIRI FİYAT BEYANI
Ürün tedarikinde aracıların kayıt dışı işlemleriyle gerçeğe aykırı fiyat beyanlarının mahsul fiyatı oluşumunda fazla artışlara neden olduğuna dikkati çeken Pekcan, ürün künyelerinde bulunan bilgilerin yetkisiz ya da aldatıcı olduğu yönünde bulguların da tespit edildiği bilgisini paylaştı.

BÖYLE KÂR ORANI MI OLUR!
Pekcan, İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin ve Adana’daki belediye toptancı halleri nezdinde, Ticaret Bakanlığı müfettişlerince gerçekleştirilen denetimlerde sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800’lere varan oranlarda fahiş fiyat artışlarının bulunduğunun belirlendiğine göze çarpan etti.

CEZASIZ KALMADI
Fahiş fiyat göstermek suretiyle vatandaşların mağduriyetine niçin olan, mevzuata anormallik teşkil eden bu fiiller karşılığında 88 işyeri hakkında 2 milyon liranın üstünde yönetimsel para cezası uygulanması için Bakanlıkça yönetimle ilgili operasyon başlattıklarını gösteren Pekcan, denetimler neticesinde Hal Tescil Sistemi’ne bildirim yapılmadan kayıt dışı mahsul satışı gerçekleştiren, ürünlerin künye bilgileriyle satmak faturalarındaki bilgilerinde yanıltıcı bilgilere yer veren 76 işyeri hakkında da takriben 810 bin lira cezai işlem tesis edildiğini bildirdi.

FATURALARDA HİLE
Pekcan, il ticaret müdürlükleri kadar perakende olarak sebze ve meyve ticareti yapan iş yerlerinde yapılan denetimlerde de toptancı hallerinde etkinlik belirten bir takım firmaların düzenledikleri faturalarda, ürünlerin satmak fiyatlarını hakiki satış fiyatlarının aşağıda gösterdiğinin belirlendiğine dikkati çekerek, bu kapsamda 8 işletmeye işlem tesis edildiğini aktardı.

9 KATLI FİYATLAR İNMEYE BAŞLADI
Ticaret Bakanlığınca talep-istek dengesiyle uyumsuz, girdi maliyeti ve döviz kuru yükselişlerinden kaynaklanmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla saha denetimlerinin genişletilerek devam edeceğini vurgulayan Pekcan, şunları kaydetti:

“Denetimlerde, hallerde sebze ve meyvelerin 9 kata varan fiyat artışlarıyla vatandaşımıza satıldığını saptama ettik. Gerekli önlemleri ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte alıyoruz. Denetimlerimizin etkisi şimdiden fiyatlarda görülmeye başlandı. 6 Şubat itibarıyla Ticaret Bakanlığı müfettişleriyle 5 ilde eş zamanlı başlayan operasyonlar sonucu hallerde satılan sebze ve meyve fiyatlarında 3 günde, ana kalemlerde yüzde 45’lere varan oranlarda düşüşler görülmeye başlandı. Fırsatçılara göz açtırmamak için denetimlerimiz Türkiye genelinde tüm hızıyla devam edecektir.”

bakan acikladi sebzeye yuzde 800 zam yapmislar 5c5fe15c3dc9f - Bakan açıkladı sebzeye yüzde 800 zam yapmışlarSebze fiyatları artıyor ancak sarımsak tarlada çürüyor

 

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın