Bankalar artık o işlemlerde de komisyon ücreti almaya başladı!

Danıştay’ın hesap işletim ücretlerini iptal etmesiyle birlikte etkinlik dışı kazançtan mahrum kalan bankacılık sektörü yeni yeni yöntemler geliştirmeye başladı. Daha önce elektrik, su, doğal gaz ve telefon otomatik ödemelerde herhangi bir bedel almayan bankalar şimdi bu işlemlerden kurul ücreti almaya başladı. Bankalar bununla da yetinmeyip ayrıca komite ücretlerini artırdı hem de bu ücretlere faiz de ekledi.

Ağaoğlu, bir program zarfında geldiği Bursa’da yaptığı açıklamada, bankaların bir takım ücret kalemlerinde haksız gelir olmak için yeni uygulamalar geliştirdiğini ileri sürdü.

 DANIŞTAY İPTAL ETTİ, YENİ YÖNTEM BULDULAR

Tüketicilere bu konuda dikkatli olmalarını öğüt eden Ağaoğlu, “3 Ekim 2014’te Bankacılık Düzenleme ve Denetim Kurumunun (BDDK) yayımladığı yönetmeliğe kadar finansal tüketicilere yansıtabilecekleri ücretler 20 kalemle sınırlandırılmıştı. Bizim açtığımız dava neticesinde Danıştay, hesap işletim ücretini iptal edince bankacılık sektörü önemli bir etkinlik dışı kazançtan yoksun kaldı ve yeni yeni yöntemler geliştirmeye başladı.” diye konuştu.

Geçmişte bankaların kredi kartıyla yapılan elektrik, su, doğal gaz ve telefon otomatik ödemelerde herhangi bir değer almadığını dile getiren Ağaoğlu, şimdilerde komite tahsil etmeye başladıklarını savundu.

AYRICA ÜCRETLERİ YÜKSELTTİLER HEM FAİZ EKLEDİLER

Ağaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:”1 lira, 1,5 lira gibi başlayan bu düşük komisyonlara tüketiciler tepki gösterdiğinde onu siliyorlardı oysa geçen zamanla birlikte halk müziği alıştı, ‘minik bir ödenti’ diye tepki vermez oldular. Bu ücretler yükseltilmekle kalınmadı dahası faiz eklendi. Yani siz ayın 10’undaki elektrik faturanızı kredi kartınızdan ödettirdiyseniz ve ekstrenizin son ödeme tarihi veya kesim tarihi ayın 25’i ise bu döneme dek faiz yürütüyorlar.”

KOMISYON ÜCRETİ KANUNA AYKIRI

Kültürlü Ağaoğlu, kredi kartlarıyla yapılan otomatik talimatlı ödemelerde komisyon alınmasının, “Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu”nun 17. maddesine aykırı olduğunu vurguladı.

Alınan ücretler ufak olsa da bazı bankaların zamanla bunları yükselttiği iddiasında yer alan Ağaoğlu, “Acilen 3 ayda bir Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) belirlediği kredi kartlarına uygulanabilecek faiz oranlarının azamisini bu tür otomatik ödeme ücretleriyle ilgili tüketicilere yansıtıyorlar. Tüketici 100 liralık fatura ödüyor, ödeme tarihi ile hesap kesim tarihi arasındaki gün sayısına göre aylık faiz hesaplanarak ekstresine yansıtılıyor. Tüketiciler ekstrelerini kontrol etsinler.” diye konuştu.

30 GÜN EVVELDEN BİLDİRİLMESİ GEREKLI

Ağaoğlu, mevzuata kadar bankaların, faiz oranlarında değiştirme yapmaları halinde ya da tüketiciye kullandırdığı kredi, kredi kartı şartlarında alıcı aleyhine bir değiştirme söz konusu olduğunda, bunu asgari 30 gün önceden bildirmesi gerektiğini vurguladı.

EK GELIR KAPISI HALİNE GETİRDİLER

Tüketicileri uyaran Ağaoğlu, şunları kaydetti:”Tüketiciler otomatik fatura ödemelerinde titiz olsunlar. Cep telefonu, su faturası, elektrik, doğal gaz gibi ödemelerde hiç beklemedikleri ücretlerle karşı karşıya kalabilirler. Ekstrelerini mutlaka kontrol etsinler. Kredi kartından otomatik ödeme talimatı verdikleri faturaların ödenmesi tüketiciye kolaylık getirirken, bankalar bunu ek bir kazanç kapısı haline çevirdi. Tüketicinin haberi olmadan faiz ve kurul ücreti yansıtılabiliyor. Fakat ilgili kanunun 17’nci maddesi kredi kartıyla ödemelerde herhangi bir ilave ödenti istenmesini yasaklamıştır. böylece tüketiciler böyle bir vergi yansıdığını görürlerse bankalarına itirazlarda bulunsunlar. Bu ücretlerin iptali için tüketici hakem heyetlerine hiçbir ücret ödemeden başvurabilirler.”

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın