Cep yakan sebze ve meyve fiyatları yüzde 50 düştü

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, son günlerin kavga konusu olan sebze ve meyve fiyatlarına ilişkin aktüel bilgileri paylaştı.

Hava sıcaklıklarının normalleşmesi ve büyük marketlerin sera ürünü almayacaklarını açıklamalarının ardından meyve ve sebze fiyatlarında 25-50 düşüş yaşandığını gösteren Tavşan “Bir hafta içinde güneşin açmasıyla ürün fiyatları normalleşmeye başlayacak. Ürünün bollaşması için bize bir hafta lüzumlu.” dedi.

Patlıcanın hal fiyatının 10 liradan, 5 liraya düştüğünü bildiren Tavşan, genel olarak ürünlerin genelinde düşüş olduğunu belirtti. Biber cinslerinde yüzde 25 gerileme olduğunu kaydeden Tavşan, şu ifadeleri kullanı: “Meteorolojik raporları peşine düşüp takip ediyoruz, havalar düzelecek. Zaten şubat ayı ortasına geldik. Akdeniz çanağında bundan böyle havalar ısınıyor. Yahut hortum fiyatlara etki edecek bir şey değil. Havalar düzeldiği an fiyatlar akılcı seviyeye inecek.

cep yakan sebze ve meyve fiyatlari yuzde 50 dustu 5c5d8265d92d2 - Cep yakan sebze ve meyve fiyatları yüzde 50 düştüBüyük market zincirleri, kendi tedarikçileriyle özel olarak mahsul topluyor. Imal piyasasına hakimler. Hallere mal gelişine bile engel olabiliyorlar. Bunlara ama devletin gücü yetebilir.”

MILLET SEBZE NE ZAMANA DEK DEVAM EDECEK
Tavşan, tanzim satmak modeliyle belediyelerin satış noktalarında meyve ve sebze satması kararını değerlendirirken de fiyatların normale dönmesiyle devletin piyasadan çekileceğini düşündüğünü söyledi. Burada amacın piyasanın regüle edilmesi olduğunu dile getiren Tavşan, “Devlet dağıtılmış masrafları üstlenebilir, zarar bütçesi ayırabilir. Kendi üstlendikten sonra fiyatlar daha yerinde olur. İşçilik, nakliye ve ambalaj gibi masraflar var. aynı zamanda zarar oranı mutlaka olacak. Bu cins masrafları devlet sübvanse eder. Fiyatlar düştüğü süre liberal ekonomide devletin bu işe devam edeceği kanaatinde değilim.” diye konuştu.

Bu modelde bahçe bahçe dolaşılarak üreticiden meyve sebze toplanmasının güç olacağına sinyâl eden Tavşan, ürünlerin tekrar imal ve tüketim bölgesindeki hallerden karşılanması gerektiğini söyledi.

cep yakan sebze ve meyve fiyatlari yuzde 50 dustu 5c5d8272cde5f - Cep yakan sebze ve meyve fiyatları yüzde 50 düştüGeçmişte de büyükşehir belediyelerinin bu modeli uyguladığını anlatan Tavşan, “Daha Sonra bu mağazalar markete dönüştürülerek satıldı. O zaman da ürünler halden alınıyordu. Ankara’da 30, İstanbul’da 50 satmak noktasından bahsediliyor. Bu, çok büyük alım anlamına geliyor. Her gün onlarca, yüzlerce tır çalışmalı. Tarım Kredi bu konuda görevlendirilmiş. Aradaki masrafları kendilerinin üstlenmesi gerekecek.” dedi.

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın