Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kayda değer direktifler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Bölgesindeki Kızılay ve Kızılhaç Milli Dernekleri İşbirliği Ağı Kuruluş Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

“14 MİLYON KARDEŞİMİZ KITLIĞIN PENÇESİNDE”

“Türkiye olarak 2016 yılından bu yandan dünyanın BM’den sonra en büyük örgütü olan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın dönem başkanlığını yürütüyoruz. 2,5 yılı aşkın sürede İslam alemi olarak tedirgin günler yaşadık. Kudüs’deri Filistin meselesine, Suriye’deki çatışmalardan Yemen’deki açlığa kadar o kadar çok krizle yüzleştik. İslam coğrafyasının farklı köşesinden mazlumların feryatları yükselmeye devam ediyor. Yemen’de insan ürünü en büyük açlık felaketi yaşanıyor. 14 milyon kardeşimizi kıtlığın ve açlığın pençesinde hayat mücadelesi veriyor.  

“DEAŞ AZ DAHA KALMADI”

İslam dünyası çoğu kendi topraklarında vuku bulan bu krizlerle etkin bir uğraş yürütememiştir. Suriye’de 1 milyon insanın hayatını kaybetmesine, 12 milyon Suriyelinin evini terk etmesine neden olan gaddarlık ülkemizin çabalarıyla bir nebze hafiflemiştir. Astana görüşmeleriyle Suriye’de daimi çözüm için mesafeler alındı. Bugün Suriye’de DEAŞ varlığı hemen hemen kalmadı, mevcutlarının da terör örgütü YPG’ye meşruiyet kazandırmak için bırakıldığını gayet iyi biliyoruz. 

DEAŞ ortaya çıkışında belirli güçlerin bölgedeki emellerine hizmet eden bir piyon olduğu ortaya çıkmıştı. Sivilleri katletmişti. Benzer dönemde terör örgütü Türkiye’yi niyet alarak birçok kanlı eyleme imza atmıştı. Batılı devletler, bu örgüt kendi topraklarında terör faaliyetine giriştiğinde farkına varmıştır. Sırf DEAŞ’la uğraş ediyor diye çocukları silahlandıran, camileri, okulları yıkan kanlı çeteye binlerce TIR tabanca gönderilmiştir. 

“EMNİYETE HUZURA KAVUŞTURACAĞIZ”

PKK/YPG, DEAŞ’lı teröristlerin silahlarıyla Rakka’dan çıkmasına izin vermiştir. En vahimi YPG/PYD terör örgütü göre bir kısım DEAŞ’lının ülkemize karşısında eğitilmesi, silahlanmasıdır. Fırat’ın doğusunu çok yakında emniyete, huzura kavuşturacağız. Sahada askeri güçlerle temasımızı sürdürüyoruz. Olumlu istişareler gerçekleştirdik. Diplomasiyi yürütürken bir sonrası için hazırlıkları tamamladık. Birincil aşamada ülkemizde yaşayan 4 milyon Suriyeli kendi evlerine dönebilecekleri güvenli bölgeler oluşturmayı hedefliyoruz. Azez, Cerablus, Afrin gibi yerlere geri dönüş yaptı. Tesis edeceğimiz güvenli bölgeyle bu sayının milyonları geçeceğine inanıyorum.

“VEBALI MUAMELESİ YAPMADIK”

Yardım çalışmalarını sürdürürken, kimsenin diline, dinine, cilt rengine bakmadık, bakmıyoruz. böylece milyonlarca Suriyeliye kapımızı açtık. Batılı devletler gibi sığınmacıları toplama kamplarına, adalara mahkum etmedik. Bu insanlara sözde insan hakları havarisi ülkeler gibi vebalı muamelesi yapmadık. O Kadar çok batılı ülke mültecileri ötekileştiriyor, sorunların kaynağı olarak görüyor. Avrupa genelinde mültecileri ve yabancıları kasıt bölge ırkçı saldırılar artıyor. Suriyeli kardeşlerimize 35 milyar dolar kaynak aktardık. AB söz verdiği halde sözünü yerine getirmedi. 

Açık ve net söylüyorum: Bugün dünyamızda yaşanan sorunların temelinde, acınacak şey ve empati eksikliği vardır. Onca gelişmişliğe, ilerlemeye karşın birkaç dolarlık sıtma örtülerini gereksinim sahiplerine ulaştıramayan, mülteci botlarını şişleyen büyük bir vicdansızlıkla karşı karşıyayız. Görmeyelim mi, söylemeyelim mi, anlatmayalım mı? 

“YAŞADIĞINIZ SIKINTILAR BİLİNMİYOR”

Dünyanın neresinde olursa olsun, ırk dara düşünce birincil Kızılay’ın ve Kızılhaç’ın bayrağını arıyor. Uzmanlaşmış kurumsal yapılarıyla kriz anlarında kıtlık, açlık ve afet dönemlerinde çok kayda değer görevler yapıyor. Görevlerinizi yaparken ne cins sıkıntılar yaşadığınız yeteri değin bilinmiyor. Bir çuval unu, bir kutu bebek mamasını muhtaçlara götürebilmek için ne nesil engellerle karşılaştığınız anlaşılamıyor. Birey profesyonel olsa da bu işi meslek olarak da yapsa bu gönüllülük faaliyetidir. Mesuliyet duygusu olmadan bu iş yapılmaz, onca risk göze alınmaz. Kendilerine iyilik erleri, gönül neferleri olarak bakıyorum. Sizler fedakarlığın sembolüsünüz.”

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın