Dolar haftanın birincil gününe yükselişe başladı 11 Şubat dolar kuru

Geçen haftayı yükselişle kapatan dolar haftanın birincil gününe de bu trend ile uyandı. dolar geçen hafta artan ülkelerin para birimleri aleyhinde değer kazanmış ABD’li bir yetkilinin Patriot ve Rus S-400’lerine ilişikin açıklaması ile tansiyonu yükselmişti.

ABD’den gelen açıklamalarla dolar 5.25’in üzerini zorlamaya başlamıştı. Dolar tüm bu gelişmelerin yanında haftanın ilk işlem günü olan 11 Şubat Pazartesi sabahına 5.26 seviyesinden uyandı.

Euro ise 5.95’cilt operasyon görüyor.  öte yandan kur ve piyasalar için bu hafta yoğun bir data gündemi bulunuyor. Perşembe günü cari işlemler dengesi ve sanayi imal verileri, Cuma günü ise TCMB enflasyon beklenti anketi, işsizlik rakamları ve kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye raporu bekleniyor. Yurt dıştan ise Japonya, İngiltere ve Almanya’nın artış verileri izleniyor ve İtalya ile başlayan resesyon tehlikesinin yayılıp yayılmadığına bakılacak.

ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmeleri de piyasaların izlediği bir diğer kayda değer gelişme.  Başta Suriye meselesi almak üzere Türkiye – ABD ilişkileri, jeopolitik riskler ve iç siyasetteki gelişmeler de piyasaların radarında.

IşıkFX Yatırım uzmanları dolarla ilgili şu yorumda bulundu: “Yeni haftada; Çin tarafındaki tatilin bitmesi ile ticaret savaşları konusu ve buna tabi olarak Çin Yuanı’ndaki hareketler kritik olacak. Ayrıca, Brexit ilk önce edinmek üzere öteki ülkelerden gelecek manâlı haberler ve datalar ile küresel hesaplı görünüme dair riskler de izlenecek. Yurt içi tarafta ise, bu hafta açıklanacak olan ekonomik veriler ve kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamalarına karşın öngörüler ile birlikte gözler tekrar; Suriye eksenli jeopolitik risklerde olacak. Keza, yarın yapılacak olan Hazine ihaleleri ve Çarşamba günkü itfa öncesi CDS ve bağ faizlerinde oluşacak hareketler de kur üstünde etkili olabilir”

Saat 08:51’de dolar, euro ve sterlindolar haftanin birincil gunune yukselise basladi 11 subat dolar kuru 5c6117da24b84 - Dolar haftanın birincil gününe yükselişe başladı 11 Şubat dolar kuru

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın