Doların ateşi o tanımlama ile yükseldi 8 Şubatta dolar rakamları

Dolar kurunda son günlerde başlayan dalgalanma gitgide artarak artıyor. Dolar hafta başından bu yandan 5.20 seviyelerinde bulunuyor. Merkez Bankası faiz kararı, Define ve Maliye Bakanı Patent Albayrak’ın mali disiplinden imtiyaz verilmeyeceğine ilişkin açıklaması ve son olarak da Amerikan Merkez Bankası’nın faiz kararı ile 5.15’leri gören dolar yükselişe geçti.

Bu yükselişte gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin bedel kaybetmesi ve dün ABD’den gelen Patriot ve yaptırım açıklaması etkin oldu. Dün bir ABD’li yetkili Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzesi alması durumunda Patriot sürecinin sona ereceğini ve yaptırımların kapısının aralanabileceğini söyledi.

Bu yorumlama ile dolar gece 5.29’u gördü. Oysa sonradan gevşeyen dolar bitmiş 5.27 civarında dalgalanmaya başladı. 8 Şubat sabahı dolar kuru 5.2683’den, euro ise 5.9880 TL’den uyandı.

Bir bankacı dolar endeksinin toparlanarak şiddet kazanmaya başladığını, gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde de bir bozulma gözlendiğini söyleyerek, “Gelişmekte olan ülke paralarında yılbaşından bu yana gözlenen rallinin bir düzeltmesini görüyoruz. TL TCMB’nin ‘sıkı duruş’ mesajından takviye alıyor fakat o da etkilenmeye başladı. Kurdaki son harekette ise ABD’li yetkilinin S400 ve Patriotlarla ilgili açıklaması da etkin. Bu TL’nin bir negatif ayrışmasına da niçin oldu” dedi.

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın