Dünyada en çok altın bölge ülke! Biri Türkiye diğeri ise…

Dünya genelinde merkez bankaları 2018 yılında 1971’den bu yana en yüksek altın alımını gerçekleştirirken, Rusya ve Türkiye dünyanın en çok altın bölge iki ülkesi oldu.

 Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından yayınlanan rapora kadar, dünya genelindeki merkez bankaları tarafından 2018’de alınan altın miktarı geçen yıl 651,5 tona çıkarak, 1971’den bu yanlamasına en yüksek seviyesine ulaştı.

Rusya, ekonomisinde devam ettirdiği “dolarsızlaşma” politikası doğrultusunda geçen sene 274.3 ton altın alarak 2018’de dünyanın en çok altın alan ülkesi oldu.

 Özellikle ABD tahvillerini elinden çıkararak elde ettiği bütçeyi altına yatıran Rusya’nın altın rezervleri 2018 sonu itibarıyla 2 bin 133 tona ulaştı.

Türkiye ise geçen sene altın rezervlerini 51,5 ton düzeyinde artırarak, dünyanın en fazla altın bölge ikinci ülkesi oldu.

Sekiz yıldır sürekli olarak altın rezervini artıran Kazakistan geçen sene 50,6 ton alarak dünyanın en fazla altın bölge ülkeleri arasında üçüncü sırada yer aldı.

Bu Vesile Ile, dünya merkez bankalarının toplam altın rezervleri 2018 yılında 2017’ye kıyasla yüzde 74’lük artışla yaklaşık 34 bin tona ulaştı.

Raporda, yıl boyunca büyüyen jeopolitik ve idareli belirsizlikler nedeniyle, merkez bankalarının rezervlerini çeşitlendirdiklerine ve güvenli varlıklara yatırım yapmaya odaklandıklarına vurgu yapılıyor.

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın