En çok dolar bölge bakın hangi şehirler çıktı altına da İstanbul para yatırdı

Hanehalkı ve şirketlerin bankalardaki her 100 liralık birikiminin 47 lirası dolar, euro ve aşağıda tutuluyor. 2018’de mevduata oranla en fazla döviz tutan şehirler ağırlıklı İç Anadolu’da bulunurken, Türk Lirası’na en çok Doğu şehirleri güvendi. Aksaray’da hanehalkı ve şirketlerin toplam mevduatının yüzde 53.6’sını döviz tevdiat hesapları (DTH) oluştururken, Nevşehir’de bu oran yüzde 52.7, Yozgat’ta ise yüzde 50.6’yı buluyor. Marmara Bölgesi’nde ise Kocaeli’de yüzde 50.3, İstanbul’da yüzde 53.1 olan oran, Yalova’da yüzde 56.4’e çıkıyor.

En fazla dövizi seçenler
Birikimlerinin toplamı içinde dövizi en fazla seçim eden şehir ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden çıktı. Gaziantep’te döviz hesaplarının toplam mevduata oranı yüzde 58.5 ile tepe yapıyor. Türkiye genelinde reel kişiler ve şirketler, her 100 liralık birikiminin 47 lirasını dolar, euro ve altın cinsinden yapıyor. Oysa İç Anadolu şehirlerinin idareli şartlar ne olursa olsun dövize olan ilgisi her dönem dikkatlerden kaçmıyor. 

dolarin atesi o tanimlama ile yukseldi 8 subatta dolar rakamlari - En çok dolar bölge bakın hangi şehirler çıktı altına da İstanbul para yatırdıDoların ateşi o tanımlama ile yükseldi 8 Şubatta dolar rakamları

ALTIN MEVDUATINDA ASLAN PAYI İSTANBUL’DA 

BDDK verilerine kadar, 2018 sonunda yurtiçi yerleşiklerin altın hesapları da dahil toplam mevduatı 1 trilyon 922 milyar 628 milyon seviyesindeydi. Bu tutarın 866 milyar 742 milyon lirasını döviz tevdiat hesapları oluşturdu. Altın mevduatı hesaplarında ise 40 milyar lira birikti.

2018’de döviz tevdiat hesaplarında 219.6 milyar liralık, TL mevduat hesaplarında 83.2 milyar liralık, değerli maden ve depo hesaplarında da 16.8 milyar liralık artma oldu. 2018 sonunda 40 milyar lira değere ulaşan altın mevduatlarının yüzde 32’si (12.8 milyar TL) İstanbul’daki bankalarda birikti. Ankara’nın 3.9 milyar lira ile altına ilgisi artarken, İzmirlilerin altın mevduatı 2.2 milyar liraya çıktı. Antalya ve Adana da altın mevdutına ilgi duyan şehirler arasında öne çıkıyor.

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın