Enflasyon sepeti değişti hangi ürün çıktı?

Türkiye Istatistik Kurumu (TÜİK),enflasyon sepetini güncelledi. TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre, 2019 yılı TÜFE hesaplamalarında, 2018 yılı Aralık ayı temel alındı.

Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) göre geliştirilen Amaca Yönelik Bireysel Tüketim Sınıflamasına (COICOP) kadar TÜFE sepeti ve madde ağırlıkları güncellendi. Bu kapsamda 2019’da TÜFE’de 418 madde, 895 madde çeşidi kapsanacak olup, 28 bin 711 iş yeri ve 4 bin 274 konuttan her ay 544 bin 256 fiyat derlenecek.

Fiyat derleme eser periyodu taze meyve-sebze, futbol maçına antre ücreti, LPG-tüp gaz, seçilmiş gıda ürünleri ve mücevher (altın) fiyatları için ayda 4 defa, kiralar ve ay içi fiyat değişimi az olan ürünler için ayda 1 kez, sigaralar, benzin-mazot fiyatları için günlük, bunların açık havada kalan diğer tüm madde çeşitleri için ayın 10. gününü ve 20. gününü içermek üzere ayda 2 kez olarak belirlendi.

HANGİ MAHSUL ÇIKARTILDI?
TÜİK güncellenen enflasyon sepetine bu sene 12 mahsul girdi, bir mahsul ise sepetten çıkartıldı. Sepete giren ürünler hazır et yemekleri, konserve balık, hazır sütlü tatlılar, dereotu, nane, roka, tere, fındık ezmesi, çocuk elbisesi, evcil hayvanlar için gıda harcamaları, saat ve bayan çantası şeklinde sıralandı. Sepetten çıkartılan mahsul çocuk yuvası ücreti oldu. 

TÜFE GENİŞLETİLDİ
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası talepleri doğrultusunda özel detaylı TÜFE göstergelerinin kapsamı 2019 yılında genişletildi. Daha önce yayımlanan özel ayrıntılı TÜFE göstergelerinin yanı sıra E (Alkollü içecekler ve tütün hariç TÜFE) ve F (Yönetilen- yönlendirilen fiyatlar hariç TÜFE) göstergeleri hesaplandı ve bugünkü bültenle birlikte yayımlanmaya başlandı.

öte taraftan, TÜFE çalışmaları zarfında fiyat derlenecek iş yerlerinin belirlenmesinde Gelir İdaresi Başkanlığından alınan, perakende sektöründe faaliyet bildiren marketler ve giyim mağazalarına ilişkin ciro payları kullanıldı.

TÜFE’de tüketicilerin aşırılık ile seçim ettiği meslek yerleri ciro büyüklükleri dikkate alınarak belirlendi. Bu şekilde azami ciroya sahip meslek yerlerinden sepette yer alan ürünlerin fiyatların derlenmesine başlandı. Bu kapsamda 2019’da fiyat derlenecek iş yeri sayıları ve fiyat sayısı (misal hacmi) artırıldı.

EN FAZLA HANGİ ALANDA MASRAF YAPILDI
Ana harcama gruplarının 2019 yılı ağırlıklarına ilişkin liste de yayımlandı. Buna tarafından laf konusu ağırlıklar gıda ve alkolsüz içecekler için yüzde 23,29, alkollü içecekler ve tütün için yüzde 4,23, giyim ve ayakkabı için yüzde 7,24, konut için yüzde15,16, konut eşyası için yüzde 8,33, afiyet için yüzde 2,58, ulaştırma için yüzde 16,78, haberleşme için yüzde 3,69, ağırlama ve kültür için yüzde 3,29, eğitim için yüzde 2,40, restoran ve oteller için yüzde 7,86, dağıtılmış mülk ve hizmetler için yüzde 5,15 oldu. 

Yİ-ÜFE SEPETİ
Bu arada, esas grup ve madde düzeyleri için tartı setleri ve madde fiyatları internet üzerinden yayımlanmaya devam edecek.

Yİ-ÜFE sepeti de güncellenirken, bu yıl için sepete toplam 30 mahsul eklendi, 4 ürün ise sepetten çıkartıldı. 

ihracaat rakamlari merak konusu basta yeni sisteme kadar aciklaniyor 5c57ed742c5f8 - Enflasyon sepeti değişti hangi ürün çıktı?Ocak 2019 enflasyonu ne kadar çıktı piyasaların beklediği haber

 

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın