Erdoğan: Trump’ın açıklaması beni şoke etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Coleiro Preca ile basın açıklamasında bulundu. Erdoğan bir gazetecinin Venezula’daki yaşananlarla ilgili sorusu üzerine, “40 yıllık siyasi geçmişimde sandıktan çıkana saygı duyacaksınız. Eğer hürmet duymuyorsanız bunun adı demokrasi değildir. Totaliter bir zihniyet ve anlayıştır. Dolayısıyla Maduro sandıktan çıkmıştır. Onu hazmedemeyen başta liman ülkeleri almak üzere. Açık Konuşmak Gerekirse sayın Trump’ın bu cins açıklaması demokrasiye inanmış bir insan açısından beni de şok etmiştir” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Malta’nın her alanda işbirliğine gidebileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malta’nın AB sürecinde Türkiye’ye verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Coleiro Preca ise 150 yıllık bir ilişkiye sahip olan Türkiye-Malta dostluğunun her alanda işbirliğini güçlendireceğine inandıklarını söyledi. Preca, önümüzdeki süreçte de Malta’nın Türkiye’nin AB üyeliğine bütün takviye vereceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın açıklamalarından satır başları:

Siyasi ilişkilerimizle orantılı olarak iş çevrelerindeki temaslarımız da gün geçtikçe artıyor. Dün İstanbul’da düzenlenen meslek konseyinde iş adamlarımız yeniden bir araya geldi. Her iki ülkede müteşebbisler için bambaşka avantajlar sunuyor. Türk ve Maltalı işadamlarının bu imkanlarını değerlendirmelerini, daha pozitif yatırıma, daha enerjik işbirliklerine dönüştürmelerinde büyük faydalar olduğuna inanıyorum. Bilhassa üçüncü ülkelere ortak yatırımlar olarak açıklama edebilirim. İkili ticaret hacmimizi önce eski hedeflerimiz olan 2 milyar dolara sonuç noktasında bu irade mevcuttur.

THY’NİN DAHA ARTI SEFER YAPMASINI ISTEK EDİYORUZ

Firmalarımız pek fazla projeyi başarıyla hayata geçirdiler. Fırsat verildiği halde Türk şirketleri Malta’ya da önemli katkıda bulunabileceklerdir. Sayın Cumhurbaşkanının firmalarımıza gereken desteği vermesini bilhassa rica ediyorum. THY’nin her gün iki kere düzenlediği İstanbul-Malta seferlerinin daha da artmasını gündeme getirmek istiyorum. Bugün sayın Cumhurbaşkanıyla ikili ilişkilerimizi bütün yönleriyle ele alma imkanlarını bulduk.

MALTA ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DE AB’DE BİZE YARDIM VERECEKTİR

Önümüzdeki dönemde bölgedeki siyasi, ekonomik ve insani sonuçların menfi etkileri aleyhinde gerek ikili düzeyde gerekse ortak platformlarda birlikte hareket etme arzusunu ifade ettik. Malta Türkiye’nin AB’de güçlü savunucularından biridir. sırası gelmişken bilhassa bundan sonraki süreçte de AB ilişkliremizde bu desteklerinin devam edeceğine inanıyorum.

AVRUPA BİRLİĞİ BİZE VERDİĞİ 6 MİLYAR AVRO SÖZÜNÜ TUTMADI

Daha önce bizlere 6 milyar Avro olarak verilmiş olan sözün şu anda neredeyse bir çeyreği verilmiş durumda. O da 1,750 milyar Avro gibi. Bizim yaptığımız masraf 35 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu konuda AB’de bunun gündeme getirilmesi ve bununla beraber de desteğin verilmesi suretiyle bizim gerek Suriye’den lüzum Irak’tan ülkemize göç edenler konusunda bizler onların daha insani şartlarda yaşaması konusunda çabalarımızı arttıralım istiyoruz.

Malta Cumhurbaşkanı Preca’nın açıklamaları ise şöyle;

Güzel ülkenizde olmak sayın Cumhurbaşkanı gerçekten çok güzel. Sizin de fark ettiğiniz gibi devlet başkanları nezdinde öncelikle bir araya gelmiş olduk. Ben bundan onur duydum. Teşekkürlerimi iletiyorum. Bana ve heyetime gösterdiğiniz sıcak konukseverlik gösterdiğiniz için. Hükümetinizin gayretleriyle milyonlarca mültecinin sığındığı bir yer oldu ülkeniz. Bunun için takdirlerimizi anlatmak istiyoruz. Malta olarak bu göç krizini onurlu bir şekilde yönetmeye çalışıyoruz.

YÜZ YILLARDIR ÖNCESİNE DIŞARI GIDEN ORTAK BİR TARİHİMİZ VAR

Ülkemiz arasındaki diplomatik ilişkiler yüzyıllardır öncesine dişari giden halklarımızın karşılıklı bir tarihi var. Bu ilişkiler bizi birbirimize özel bir şekilde bağlıyor. Kendimce bu fırsat. Karşılıklı ilişkiler müşterek fayda getiren ortaklıkları ortaya koydu. Özel sektörlerimizde paydaşların gayretleri daha da devam etmektedir. Vakit içinde bu ortaklıkları daha da güçlendirdik. Bu görüşmelerimizde gördük ancak, fiilen fazla daha fazla şey yapabiliriz.

MÜKEMMEL İLİŞKİLERİMİZİ SOSYO IDARELI OLARAK DÖNÜŞEBİLİR

Malta olarak biz zaten çok iyi olan ilişkilerimizi daha da geliştirmek konusunda çaba sarfediyoruz. Dostlarınız olarak, büyük Akdeniz ailesinin fertleri olarak geldik. siyasi ve diplomatik ilişkilerimizi daha da fiziki sosyoekonomik ilişkilerimize dönüştürebiliriz. Türkiye’de iş alemini temsilci kuruluşları, Türk Hükümeti’nin dün gerçekleştirdikleri İstanbul Meslek Forumu’nun katkılarının altını çizmek isterim.

MALTA OLARAK TÜRKİYE’Yİ AB’DE DESTEĞE DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye ve Malta olarak muhalif değil işbirlikçiler olduğumuzu gördük. Önemli yöresel merkezlerden bir konumumuz var. Türkiye’nin de kayda değer bir konumu var Avrasya bölgesinde. Karşilikli bir isteğimiz var, halkımızın refahı ve barışı. Türkiye ile AB aralarında devamlı konuda destekçiniziz. Türkiye’yi desteklemeye devam edeceğiz. Malta olarak inanıyoruz ki, barışçı, kapsayıcı, müreffeh bir Avrupa için bu zorunlu.

SORULAR VE CEVAPLAR

PRECA: İki gün boyunca fazla çeşitli alanlardan konuştuk. Havacılık hizmetleri, doğa bilimleri, ilaç, terör, enerji gibi. Lakin sadece bu saydıklarımla sınırlı değil potansiyel alanlar. Bizim isteklerimiz ve arzularımızla düşünecek olursak daha artı isim sayıyor olmamız gerekli. Dolayısıyla daha fazla işbirliği ve potansiyelimiz var. Hedefimiz sıradan yüksek. Bu kararlılık sadece siyasi irade kaynaklı değil bununla beraber iki tarafta da dün bunu hissettim. İsteklerimiz geleceğe yönelik olarak koskocoman, kararlılığımız muhakkak.

“TÜRKİYE FAZLA DAĞITILMIŞ ALANLARDA KENDİNİ KANIT ETMİŞ DURUMDADIR”

ERDOĞAN: Bazı sektörler var oysa, hemen hemen müşterek alanlar. Bunlardan bir tanesi altyapı, üstyapı alanındaki yatırımlardır. Türkiye’de müteahhitlik sektörü çok fazla güçlüdür. Dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Bu alanda her türlü adımı atabilecek güce ve kabiliyete sahibiz. Bir öteki kayda değer adım turizm hususudur. Türkiye’nin bu konuda ispat edilmiş başarısı var. Malta da turizme açık bir ülke olması hasebiyle Türkiye ile Malta aralarında paket turizmin yapılması mümkündür. Buna üçüncü ülke de dahil edilmek suretiyle adımlar atılabilir. Bu konuda ilgili bakan arkadaşlarımızın karşılıklı çalışmasını çok önemsiyorum. Bu sene Türkiye turizmde 40 milyonu yakaladı. Bir öteki konu bilhassa dil eğitiminde Malta’nın başarısı önemli. Biz gençlerimizi Malta’ya da gönderiyoruz. Bu konudaki işbirliğini faydalı görüyoruz. Savunma sanayiinde Türkiye çok dağıtılmış alanlarda kendini kanit etmiş durumda. İşbirliğine gidebiliriz. Bu konuda fazla şeyleri ispatlayan bir Türkiye var. Fazla da ayrı bir şey, ilaç sektöründe Malta’yla işbirliğine girmemizi çok anlamlı buluyorum. Bizim fiziki altyapımız bilhassa sıhhat sektöründe çok çok iyi. Bu fiziksel yapımızı daha da güçlendiriyoruz. Bilhassa şehir hastanelerini zinciri dünyada örnek yapılanma olarak gelişiyor ve bunun içinde sağlık turizminde zinde bir Türkiye inşa ediyoruz. Bir öteki manâlı adım da özellikle enerji noktasında Türkiye Malta aralarında işbirliğini yenilenebilir enerji ilk olarak almak üzere yapabiliriz. Bunu sayın başkanla ikili olarak görüştük. Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi olabilir. Tüm bunlarda altyapısı olan ülkeyiz. Dayanışmaya hazırız. Yapacağımız birincil Malta ziyaretinde de sektörel bazda görüşmelerle kayıt altına alacağız.

“TRUMP’IN AÇIKLAMALARI BENİ ŞOK ETTİ! MADURO’YA DÜŞEY DUR DEDİM”

ERDOĞAN: Natürel bizim umulan 15 Temmuz darbe girişimi bize yapılmıştı. Bu darbe girişiminde sayın Maduro bizi hiç gecikmeden aramış, arkasında çıkıp gelmişti. Biz o esas değin Maduro’yla tanışmıyorduk. O darbe girişimiyle biz Maduro ile tanışmış olduk. Hoş bir açılış oldu. Bazı sektörlerde de iki taraflı adım attık. Ben demokrasiyi bugüne değin şöyle tanıdım. 40 yıllık siyasi geçmişimde sandıktan çıkana hürmet duyacaksınız. Eğer saygı duymuyorsanız bunun adı demokrasi değildir. Bütüncül bir zihniyet ve anlayıştır. Dolayısıyla Maduro sandıktan çıkmıştır. Onu hazmedemeyen başta liman ülkeleri olmak üzere. Açıkçası sayın Trump’ın bu cins açıklaması demokrasiye inanmış bir insan açısından beni de şok etmiştir. Ben de Rusya’dan dönerken Maduro’yu aradım. Kendisine bu noktada çok açık ve net, demokrasi noktasında anti demokratik girişimlere katiyen  prim verme,  düşey dur dedim. Demokratsak biz de demokratların yanında yer almamız gerekir. Demokrasinin mücadelesini verenler dünyada sandıkta çıkanların, demokrasi mücadelesi verenlerin yanında yer alması gerekir diye düşünüyorum. Milli iradeye tutarsız yollarla bazı yöntemlerin denenmesini içten bulmuyorum. şu anda yapılan budur, bunu içten bulmamız muhtemel değil.Ben Mudaro’nun kendisiyle yürüyenlerle bu sıkıntıyı aşacağına inanıyorum. Bize 15 Temmuz darbe girişimi yapıldığı vakit Avrupa bizi aramadı. Görüşme masasında olan Türkiye’yi Avrupa aramamıştır. Aradan günler, haftalar geçmiştir. Sadece İngiltere bizi aradı.Bunun haricen arayan olmadı. Bunu da biz biliyoruz,bunlar da kayıtlara giriyor. Kim halkçı, kim demokrat yok,bunları biliyoruz. Fakat Maduro inandığı yolda dik durur devam ederse ben Venezuela halkının desteklediği sandıktan çıkardığı liderin arkasında duracağına inanıyorum.

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın