İlaçta fırsatçılar pusuya yattı o tarihi bekliyorlar

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, döviz kurundaki değişkenliğin hap fiyatlarına da zam olarak yansıyacağını söyledi.

Zamlı fiyatların 20 Şubat’ta geçerli olacağını gösteren Neşet Gündüz, bunun fırsatçılığı da beraberinde getirdiğini öne sürdü. Son iki haftada hap olmak için eczaneye dışarı giden hastaların, stoklarda ilaç kalmaması nedeniyle, muadil (eşit) ilaçlar aldığını ifade eden Neşet Gündüz, “En büyük sorun kanser ilaçlarının da bulunamıyor olması. Eczacılarımız, kendilerinin hasta ile karşısında karşıya getirildiğini savunarak, bu durumdan kendilerinin de davacı olduklarını ifade ediyor” dedi.

HERKES BİRBİRİNİ SUÇLUYOR
Ecza depolarının eczacıları, eczacıların ise vatandaşları geri çevirdiğine uyarı çeken Gündüz, Rekabet Kurulu ve bakanlıklara çağrıda bulundu.

Fırsatçılara dur denmesinin gerektiğini bildiren Gündüz, şu ifadeleri kullandı: “Stokta ilaç varken, zam beklentisi sebebiyle eczacılara hap vermemek fırsatçılıktır. böylece de sıkı denetimlerle bunu yapanlara cezai yaptırım uygulanmalıdır” dedi.

Eczacılarında bu durumundan davacı olduğunu dile getiren Gündüz,”Depolara hap akışı büyük oranda kesik durumda. Bu sorunun ana kaynağı, özellikle imalatçı firmaların ilaçları elinde tutarak piyasaya vermemesi ve bir takım ticari depoların aldığı ilaçların kaydını girmeyerek eczanelere göndermemesidir.” diye konuştu.

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın