Iş Bankası 2018 yılındaki net kârını açıkladı

Türkiye Meslek Bankası, 2018 yılında 6,8 milyar TL net kar elde etti. Kaynaklarının dürüst tahsisine maksimum ağırlık veren ve etkin tehlike yönetimine odaklanan Meslek Bankası’nın sorunlu kredilerinin toplam kredilerine oranı 2018 yılının sonunda özel bankaların ortalamasının altında kalarak yüzde 4,1 düzeyinde gerçekleşti.

Iş Bankası, sektördeki dinç konumu, yaygın şube ağı ve dijital kanalları ile mevduat sahiplerinin öncelikli tercihi olmaya devam ederek, 2018 yıl sonu itibarıyla toplam mevduat büyüklüğü açısından özel bankalar aralarında birincil sırada yer aldı.

Bankanın mevduat hacmi 2017 yıl sonuna göre yüzde 20,4 artarak 2018 sene sonunda 245,3 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Iş Bankası, fonlama maliyetini gözeterek, kaynaklarını çeşitlendirmek nedeniyle yurt içi ve yurt dışı piyasalarda mevduat dışı fonlama olanaklarından da faydalanmaya devam etti.

Sendikasyon kredilerinde uzun bir geçmişi ve önemli bir deneyimi bulunan bir kurum olan Iş Bankası, 2018 yılında laf konusu kredilerini başarılı bir şekilde yenileyerek, bu kapsamda takriben 2,5 milyar ABD doları tutarında finansman sağladı.

2018 yılında Iş Bankası, dijital dönüşümü işsüreçlerine dahil ederek verimliliğini artırmaya odaklandı. bundan başka, fiziksel ve dijital kanallarını birbirini tamamlayacak şekilde konumlandırırken, müşterilerinin hayatlarını kolaylaştıran, kişiselleşmiş mahsul ve hizmetler sunmaya devam etti. 

Bankacılık hizmetlerini müşterilerin ayağına götüren Türkiye’nin birincil mobil bankacılık uygulaması “İşCep”i kullanan alıcı sayısı ise 2018 yılı sonunda 6,7 milyona ulaştı.

2018 yılında 6,8 milyar TL net kar elde eden Iş Bankası’nın 2018 sene sonu itibarıyla öz kaynak büyüklüğü, 2017 yıl sonuna tarafından yüzde 15,7 artarak 49,7 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın sermaye tatminkarlık oranı 2018 yıl sonu itibarıyla, yasal limitin üstünde, yüzde 16,5 seviyesinde gerçekleşti.

Iş Bankası’ndan ülke ekonomisine 351,6 milyar TL’lik takviye
Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Iş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, milli ekonomiye olan güvenin güçlendirilmesinin her zamankinden daha da tartma kazandığı 2018 yılında, hakiki sektöre ve hane halkına takviye olmayı sürdürdüklerini belirterek, “260,3 milyar TL’si nakdi, 91,3 milyar TL’si gayrinakdi almak üzere, 2018 sene sonu itibarıyla krediler aracılığıyla ekonomiye sağladığı toplam finansman desteği 351,6 milyar TL’ye ulaşan bankamız, ülke ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan özel banka olmaya devam etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Bali, “Türkiye’nin en büyük özel sektör bankasıolarak geride kalan 94 yılda olduğu gibi bundan sonra da müşterilerimiz, hissedarlarımız ve çalışanlarımızın yanına olarak, ülke ekonomisi için katma değer yaratmayı sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu. 

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın