Kredi çekenlere müjde o ücretler geri alınabilecek

KAHRAMANMARAŞ’ta konut edinmek için bankadan kredi çeken A.C, bir zaman sonradan kredinin dosya masrafının kendisine iade edilmesini istek etti. Avukatı Duran Karademir ile bankanın kredi evrakını inceleyen A.C, iade edilen dosya masrafından 10 yıllık faiz tutarı alındığı fark etti.

Mağdur yurttaş, avukatı yoluyla kredi masrafının faizinin iadesi için Onikişubat İlçe Alıcı Hakem Heyetine müracaat etti. Şikayet üstüne toplanan heyet, alınan faizin iadesine karar verdi.

Avukat Duran Karademir, yaptığı açıklamada, müvekkilinden ve öteki tüketicilerden yasal olmayan dosya masrafından ayrıca faiz alındığını belirtti.

HUKUKI OLMAYAN ÜCRETTEN FAİZ ALDILAR
Dosya üstünde yaptıkları araştırmalarda, bankaların hukuki olmayan dosya masraflarını almanın yanında dahası alınan kredinin üzerinden faiz işlettiklerini gördüklerini söyledi.

Herkesin gözünden kaçan bir şeyi ayrım ettiklerine dikkati çeken Karademir, “Dosya masrafına da faiz işleterek haksız bir kesinti yapılmış. Konuyla ilgili Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurduk ve bunların hesaplanarak iadesi için müracaat ettik. Hakem heyeti bunu kabul ederek, bu kesintinin tarafımıza iadesine karar verdi.” diye konuştu.

“TÜKETİCİDEN TAHSİL EDİLMİŞ”
Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nesih Tanrıverdi ise ülke genelinde 2014 yılında alıcı hakem heyetlerine başvuru eden 4 milyon 900 bin kişinin kredilerinden alınan banka masraflarının büyük çoğunluğunun iade edildiğini belirtti.

Bankaların aldığı dosya masraflarının geri ödemesinin yapıldığını fakat bu masraflardan da faiz alındığını dile getiren Tanrıverdi, şunları kaydetti:

“500 liralık dosya masrafı yaklaşık bin lira olarak tüketiciden tahsil edilmiş. Vatandaşımız, İlçe Tüketici Hakem Heyetine başvurarak bunu da talep ediyor. Hakem heyeti yaptığı incelemede gerçekte 504 lira 81 kuruş kredi faizinin tüketiciden tahsil edildiğini tespit ediyor ve bunun tüketiciye iadesine karar veriyor. Tüketicilerimiz 29 Mayıs 2014 yılından önce dosya masraflarıyla ilgili ödemede bulunmuşlarsa, bankadan dosya masraflarını almış olsalar bile, hesap ekstrelerini incelesinler. Bir faiz bindirilmişse bu faizin geri iadesiyle ilgili talepte bulunabilirler.”

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın