Merkez Bankası yüksek enflasyon nedenini açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu yayımlandı. Raporda ocak ayında alıcı fiyatlarının yüzde 1,06 arttığı ve yıllık enflasyonun 0,05 puan yükselerek yüzde 20,35 olduğu belirtildi.

Enerji grubunda elektrik, doğal gaz ve su fiyatlarındaki indirimin yansımalarının izlendiği, gıda grubunda taze meyve ve sebze fiyatlarındaki dinç artışa alt olarak takvim enflasyonun yükseldiği ifade edilen raporda, hizmet enflasyonunda alt gruplar genelinde gözlenen artışa rağmen temel mal fiyatlarının ılımlı seyrine alt olarak çekirdek göstergelerin takvim enflasyonunun ve ana eğiliminin gerilediği kaydedildi.

GIDA VE HİZMET GRUPLARI ARTTI
Alt grupların takvim tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, bir önceki aya göre enerji ve temel mal gruplarının katkılarında sırasıyla 0,97 ve 0,65 puan düşüş gözlendiği, yiyecek ve hizmet gruplarının katkılarının sırasıyla 1,34 ve 0,30 puan arttığı belirtilen raporda, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Mevsimsellikten arındırılmış verilerle çekirdek enflasyon göstergelerinin üç aylık ortalamaları düşmeye devam etmiştir. Laf konusu göstergenin dokundurma ettiği ana akım temel mal grubunda gerilerken hizmet grubunda sınırlı bir oranda yükselmiştir. Ocak ayında hizmet fiyatları yüzde 2,09 artmış, grup takvim enflasyonu 0,94 puan artarak yüzde 15,40 olmuştur. Hizmet grubunda yıllık enflasyon bütün daha alçak gruplarda yükselmiştir. Hizmet fiyatları üzerinde, maliyet unsurlarındaki birikimli artışların gecikmeli etkileri görülmeye devam etmektedir. Bu kapsamda ulaştırma hizmetlerinde kara ve hava yolu ile yolcu taşımacılığında; haberleşme hizmetlerinde ve diğer hizmetler grubunda paket turlarda (Hacca gidiş ücretinde yüzde 42,8) yüksek fiyat artışları kaydedilmiştir. Özetle, iç istek koşullarındaki kuvvetsiz seyre karşın hizmet grubu enflasyonu bu dönemde maliyet etkilerine yan olarak yükselmiştir.”

ARABA FİYATLARI BELİRLEYİCİ OLDU
Raporda, temel mal grubunda yıllık enflasyonun 1,92 puan gerileyerek yüzde 22,75 olduğu, söz konusu düşüşe bütün daha alçak grupların katkı maddesi verdiği belirtildi.

Bu dönemde, dirençli mülk grubunda gözlenen fiyat düşüşünde otomobil fiyatlarının belirleyici olduğu vurgulanan raporda, giyim grubu yıllık enflasyonunun 2,40 puan gerileyerek yüzde 12,35 olarak gerçekleştiği açıklama edildi.

ENFLASYON YÜKSEK SEYRİNİ KORUYOR
Raporda, öteki esas mallarda ise fiyat artış eğiliminin kuvvetsiz seyrine karşın takvim enflasyonun yüksek seviyesini koruduğunun altı çizildi.
Bu gelişmeler çerçevesinde, ocakta esas mal grubu enflasyonundaki düşüşte Türk lirasındaki ılımlı seyrin ve iç talepteki zayıflamanın etkilerinin görüldüğü kaydedilen raporda, şu ifadelere yer verildi:

“Enerji fiyatları ocak ayında yüzde 4,20 azalmıştır. Bu gelişmede elektrik, doğal gaz ve su fiyatlarında yapılan indirimler belirleyici olmuştur. Ocak ayında, bu kalemlerde fiyatlar sırasıyla yüzde 10,00, 8,34 ve 5,02 gerilemiştir. Bu gelişmelerle birlikte, enerji grubu takvim enflasyonu 7,76 puanlık düşüşle yüzde 13,06 olmuştur.

Gıda ve alkolsüz içecekler takvim enflasyonu ocak ayında 5,86 puan artarak yüzde 30,97 olmuştur. Bu gelişmede, temelde taze meyve ve sebze grubundaki sert artışa emrindeki olarak yükselen işlenmemiş yiyecek fiyatları belirleyici olurken, yıllık enflasyon işlenmiş gıda grubunda gerilemiştir. İşlenmemiş gıda yıllık enflasyonu bu dönemde 13,45 puan artışla yüzde 40,54’e ulaşmıştır.

PATATES YÜZDE 17 ARTTI
Bu gelişmede, olumsuz hava koşullarına emrindeki olarak sebze (yüzde 42,57) ve patates (yüzde 17,98) fiyatlarındaki artışlar öne çıkmıştır. Tamamlanmış gıda grubunda ise fiyatlar yüzde 0,88 artarken grup takvim enflasyonu yüzde 22,15’e gerilemiştir. Bu grupta ekmek ve tahıllar ile konserve ürünleri fiyatlarındaki artışlar öne çıkmıştır. Bu gelişmelerle, taze meyve-sebze dışı gıda yıllık enflasyonu ocak ayında yataya yakın seyrederek yüzde 23,96 olmuştur.”

ÜRETICI YILLIK ENFLASYONU
Raporda, yurt içi üretici fiyatları ocak ayında yüzde 0,45 yükseldiği, yıllık enflasyonun 0,71 puan azalarak yüzde 32,93’e gerilediği anımsatıldı.

İmalat sanayi yıllık enflasyonunun bu dönemde 1,50 puan düşüşle yüzde 29,61 olduğu belirtilen raporda, bu çerçevede, petrol ve esas metal hariç imalat sanayi fiyatlarının mevsimsellikten arındırılmış belli başlı eğilimindeki yavaşlamanın devam ettiği bildirildi.

Raporda, ana sanayi gruplarına tarafından incelendiğinde daha alçak gruplar genelinde aylık fiyat artışlarının sürdüğü, takvim enflasyonun düştüğü ifade edildi.

Ara malı fiyatlarındaki artışta kablolama ürünleri ile beton ve çimentonun öne çıktığı kayıtlı raporda, “Sermaye malı fiyatlarında gözlenen artışta tarım ve ormancılık makineleri, ölçme amaçlı alet ve cihazlar ile öteki genel amaçlı makineler öne çıkmıştır. Bu dönemde dayanıklı tüketim malları fiyatları mobilya ve ev aletleri, dayanıksız tüketim malları fiyatları ise gıda ürünleri öncülüğünde yükselmiştir. neticede, üretici yıllık enflasyonu Türk lirası ve emtia fiyatlarındaki yakın dönem gelişmelerine ast olarak gerileme kaydetmiş, ama birikimli etkilerle yüksek seviyesini korumuştur.” değerlendirmesi yapıldı.

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın