Patent Albayrak’tan EYT, Meslek bankası ve ırk sebze için son dakika talimatlar

Hazine ve Maliye Bakanı Patent Albayrak, ekonomi gazetecileri bir araya geldi. Çoğalan yiyecek fiyatlarına yönelik önlem alacaklarını bildiren Albayrak, “Fiyatlara karşısında haftaya önemli adımlar atacağız. Yiyecek fiyatlarını oyuncak ettiler. Tarladan sofraya koordine edecek bir zincir oluşturulacak. Bu hafta seracılık yapılandırma planı açıklayacağız” dedi. 

MILLET EKMEK GİBİ IRK SEBZE OLACAK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün parti grubunda ‘irk ekmek benzeri yapının’ sebze ve meyve üretiminde de kullanılacağını söylemişti. Bugün Bakan Patent Albayrak daha pozitif ayrıntı verdi ve şunları söyledi:

-“Belediyelerimiz hızlı bir kurulumla yerinde fiyatla tanzim satmak yerleri imkanı sağlayacak. Tarladan sofraya profesyonel, bütünleşik bir adım atılacak. Seracılıkla alakalı yeni yatırım, mutasyon konusunda, modern olması konusunda bir paket hazırlayacağız. Bu hafta açıklayacağız. Kamu olarak biz sera konusunda stratejik bir yatırım yapılanmasına gideceğiz. Güçlü bir ekosistem kuracağız, fazla çabuk adımlar atacağız.”

patent albayrak tan eyt meslek bankasi ve irk sebze icin son dakika talimatlar 5c5abf60062cd - Patent Albayrak'tan EYT, Meslek bankası ve ırk sebze için son dakika talimatlarHalk ekmek gibi ahali sebze geliyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

 GIDA FİYATLARI ARAŞTIRILACAK
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Albayrak yiyecek terörü yorumlarına katıldığını belirtti. Albayrak “Yiyecek fiyatları ile ilgili spekülasyon yapanların araştırılmasını istedim birileri bunu spekülatif olarak kullandı.” dedi.  

YILLIK ENFLASYON YÜZDE 18.85 OLURDU
Albayrak Türkiye’nin enflasyonla mücadelede zinde istemsiz hareket gösterdiğini ve yıl sonu enflasyonunun yüzde 20.3 olduğunu belirtti. Yüzde 20.35 seviyesinde gerçekleşen ocak ayı enflasyonuna da değinen Albayrak “Gıda fiyatlarının değişmediğini varsayarsak yıllık enflasyon yüzde 18.85 olurdu” dedi.

IMF’YE İHTİYACIMIZ YOK
Türkiye’nin tercih sonrası için Milletlerarası Para Fonu (IMF) ile anlaştığı iddiasının sorulması üzerine Bakan Albayrak “Türkiye’nin ihtiyacı olmadığı apaçık. Hesaplı olarak tartışılacak bir durum değil.” cevabını verdi.

EMEKLİLİK YAŞI
Bakan Albayrak, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda bir düzenleme yapıyıp yapılmayacağı sorusuna “EYT konusu ile ilgili bu hükümetin cevabı ortada. Çok kolay yakınlaşmak dürüst değil. Gündemimizde yok” yanıtını verdi.

AIDAT REFORMU
Dönemsel ödenti teşviklerinin ekonomideki alıngan dönemleri dengelenmiş yönetme açısından manâlı olduğuna dikkat çeken Bakan Albayrak  “Fazla geniş ayrıntılı bir aidat reformu konusunda çalışıyoruz. Aidat artırarak azaltarak gelir artırılmaz, bütüncül bakmak gerekli” diye konuştu. 

IŞ BANKASI HİSSELERİ
CHP’nin Iş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devredilmesi çalışmalarıyla ilgili tartışmalara da değinen Albayrak şöyle konuştu: “Meslek Bankası, Türkiye’nin en başarılı bankalarından biri iyelik ve bilanço olarak daha güven verici bir yapısı olur, piyasa açısından da fazla bir tesir yapar.”

“NİSANDAN İTİBAREN HIZLI İYİLEŞMEYİ GÖRECEĞİZ”
“Türkiye’de iyileşme süreci başladı, bugün dünden, yarın da bugünden daha iyi olacak” diyen Bakan Albayrak şunları kaydetti: “2019’u koyulan hedeflerden daha iyi bir noktada tamamlayacağımızın sinyallerini alıyoruz. Nisandan itibaren ekonomide süratli iyileşmeyi göreceğiz. 2019 küresel anlamda yıkıntıilginç bir sene olacak. 2019 bambaşka tehditlerin yanına fırsatlar da getirecek. Toparlanma, dengelenme süreci beklenenden seri gercekleşiyor. Bütçe 2009’dan beri en iyi performansı gösterdi. Cari denge son 16 yılın en enerjik performansını gösteriyor.”

MERKEZ BANKASI VURGUSU
Bakan Albayrak, Merkez Bankası’nın politikaları için “Şunu yapsın, bunu yapsın diyemeyiz. Merkez Bankası kurumsal ve bağımsızdır” değerlendirmesini yaptı.

BANKALAR BENCİLCE DAVRANMAMALI
Bankaların durumuyla ilgili her ay halka memnun etme anketi yaptıklarını belirten Albayrak, “Son 3-5 ayda olumlu bir test verdiler, kol kola olmalıyız. Kredi verme konusunda bencil bir gösterme açışı dürüst yok, BDDK her şeyi peşine düşüp takip ediyor. Bankacılıkta kuvvetli bir anapara yeterliliği var.” diye konuştu.

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın