Patent Albayrak’tan kayda değer tanımlama ‘Gıda fiyatlarında haftaya önlem alacağız

Define ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi gazetecileri bir araya geldi. Gelişen gıda fiyatlarına yönelik önlem alacaklarını bildiren Albayrak, “Fiyatlara aleyhinde haftaya önemli adımlar atacağız. Gıda fiyatlarını oyuncak ettiler. Tarladan sofraya koordine edecek bir zincir oluşturulacak. Bu hafta seracılık yapılandırma planı açıklayacağız” dedi. 

Bakan Albayrak, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda bir düzenleme yapıyıp yapılmayacağı sorusuna “EYT konusu ile ilgili bu hükümetin cevabı apaçık. Çok basit yakınlaşmak doğru yok. Gündemimizde değil” yanıtını verdi. 

BÜYÜYEN SEBZE FİYATLARINA ÖNLEM
Sebze fiyatlarıyla ilgili önümüzdeki hafta bazı gelişmeler olacağını bildiren Albayrak “Belediyelerimiz seri bir kurulumla yerinde fiyatla tanzim satmak yerleri imkanı sağlayacak. Tarladan sofraya profesyonel, bütünleşik bir adım atılacak. Seracılıkla alakalı yeni yatırım, dönüşüm konusunda, çağdaş olması konusunda bir paket hazırlayacağız. Bu hafta açıklayacağız. Ulus olarak biz sera konusunda stratejik bir yatırım yapılanmasına gideceğiz. Kuvvetli bir ekosistem kuracağız, çok süratli adımlar atacağız.” ifadelerini kullandı. 

YILLIK ENFLASYON YÜZDE 18.85 OLURDU
Albayrak Türkiye’nin enflasyonla mücadelede enerjik refleks gösterdiğini ve yıl sonu enflasyonunun yüzde 20.3 olduğunu belirtti. Yüzde 20.35 seviyesinde gerçekleşen ocak ayı enflasyonuna da değinen Albayrak “Gıda fiyatlarının değişmediğini varsayarsak takvim enflasyon yüzde 18.85 olurdu” dedi.

GIDA FİYATLARI ARAŞTIRILACAK
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Albayrak gıda terörü yorumlarına katıldığını belirtti. Albayrak “Yiyecek fiyatları ile ilgili spekülasyon yapanların araştırılmasını istedim birileri bunu spekülatif olarak kullandı.” dedi.  

IMF’YE İHTİYACIMIZ YOK
Türkiye’nin tercih sonrası için Milletlerarası Para Fonu (IMF) ile anlaştığı iddiasının sorulması üstüne Bakan Albayrak “Türkiye’nin ihtiyacı olmadığı apaçık. Hesaplı olarak tartışılacak bir durum değil.” cevabını verdi.

ÖDENTI REFORMU
Dönemsel aidat teşviklerinin ekonomideki alıngan dönemleri dengelenmiş yönetme açısından kayda değer olduğuna dikkat çeken Bakan Albayrak  “Fazla geniş detaylı bir ödenti reformu konusunda çalışıyoruz. Vergi artırarak azaltarak kazanç artırılmaz, bütüncül görmek lazım” diye konuştu. 

MESLEK BANKASI HİSSELERİ
CHP’nin Meslek Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devredilmesi çalışmalarıyla ilgili tartışmalara da değinen Albayrak şöyle konuştu: “Iş Bankası, Türkiye’nin en başarılı bankalarından biri iyelik ve bilanço olarak daha güven verici bir yapısı olur, piyasa açısından da pozitif bir tesir yapar.”

“NİSANDAN İTİBAREN HIZLI İYİLEŞMEYİ GÖRECEĞİZ”
“Türkiye’de iyileşme süreci başladı, bugün dünden, yarın da bugünden daha iyi olacak” diyen Bakan Albayrak şunları kaydetti: “2019’u koyulan hedeflerden daha iyi bir noktada tamamlayacağımızın sinyallerini alıyoruz. Nisandan itibaren ekonomide çabuk iyileşmeyi göreceğiz. 2019 küresel anlamda enkaz bir sene olacak. 2019 bambaşka tehditlerin yanına fırsatlar da getirecek. Toparlanma, dengelenme süreci beklenenden çabuk gercekleşiyor. Bütçe 2009’dan beri en iyi performansı gösterdi. Cari denge son 16 yılın en dinç performansını gösteriyor.”

MERKEZ BANKASI VURGUSU
Bakan Albayrak, Merkez Bankası’nın politikaları için “Şunu yapsın, bunu yapsın diyemeyiz. Merkez Bankası kurumsal ve bağımsızdır” değerlendirmesini yaptı.

BANKALAR BENCİLCE DAVRANMAMALI
Bankaların durumuyla ilgili her ay halka memnuniyet anketi yaptıklarını belirten Albayrak, “Son 3-5 ayda olumlu bir deneme verdiler, kol kola olmalıyız. Kredi verme konusunda bencil bir görüntü açışı dürüst yok, BDDK her şeyi peşine düşüp takip ediyor. Bankacılıkta kuvvetli bir sermaye yeterliliği var.” diye konuştu.

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın