Patlıcanın fiyatı yüzde 40 düştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, marketlerdeki sebze ve meyve fiyatlarının yüksekliğini eleştirmesi ardından bir takım marketler, patlıcan ve biber satışını durdurdu. Bunun üstüne günden güne sebze fiyatları düşmeye başladı. Bu hafta sebze fiyatlarında yüzde 10’luk düşüş yaşandığını gösteren Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, patlıcanın geçen haftalarda 10-12 lira olan fiyatının ise acilen yüzde 40’lık düşüşle 6,50 liraya gerilediğini kaydetti.

‘ÜRETİCİ DE ALICI DE AĞLIYOR’
Başkan Nevzat Akcan, sebze ve meyvedeki fiyat artışının maliyetlerden ve ürün yetersizliğinden kaynakladığını söyledi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Kompleksi’nde fiyat denetimine karşı olmadıklarını, denetim de yapıldığını anlatan Akcan, şunları söyledi:

“Imal artmadıkça, maliyetler düşmedikçe, vergiler düşürülmedikçe bizim tüketiciye ürünü ucuz ulaştırama şansımız değil. Son bir haftadaki zorlama nedeniyle fiyatlarda yüzde 10’luk bir gerileme var. Baskıyla düşürdük, peki üreticiyi ne yapacağız? Bu Türk tarımını nereye götüreceğiz? Kendi üreticimizi bitirirsek ne yaparız biz? Soğanda olduğu gibi kapılar açıp, iç piyasaya mahsul mü sokacağız? Kendi üreticimiz soğanını satamıyor. Biz içeri soğan soktuk. Köylerdeki çiftçiye para kazandırmak zorundayız. Onları köyde tutmamız gerekiyor. Bizden sonraki nesilde çiftçilik yapacak çocuk kalmadı. Tarım göz kadar göre heba ediliyor. Tarım Bakanımızın açıklamasında ‘Ürünleri mevsiminde yiyin’ diye uyarıyor. Ben bunu içten bulmuyorum. Bakanlığın çiftçiye sahip çıkması lüzumlu. Gelsin, denetlesinler. ‘Sıkıntılar nerede? Bu tarımın önünü nasıl açabiliriz?’ diyerek sorunlara çözüm bulmalıyız. Bir taraftan imalatçı, üstelik alici ağlıyor. Bu aradaki makas vergi yükü nedeniyle açılıyor. Her şeye zam geliyor.”

‘VERGİ ARTI MALİYETLER YÜKSEK’
Vergi yükünün çok arti olduğunu anlatan Başkan Nevzat Akcan, KDV indirimi yapılması gerektiğini söyledi. Akcan, “Her üründe yüzde 8 ya da yüzde 18 KDV var. Kasa alıyorsunuz, yüzde 18 KDV’si var. Çuvalından fidesine her şeyde KDV var. Sektörde ücret yükünün altında kalıyoruz. Haliyle bu da maliyetleri otomatik yükseltiyor. Sonuçta bir ürüne maliyet biniyor” diye konuştu.

HAL ÇIKIŞ FİYATLARI
Şu an ürün bulmakta bıkkınlık çektiklerini, geçen kasım ayına kadar ayla gelen ürün oranında önemli bir düşüş yaşandığını gösteren Başkan Akcan, bunun nedenini ise hava şartlarının yanı sıra artan maliyetler nedeniyle çiftçilerin üretimden vazgeçmesi olarak açıkladı.

Mahsul sıkıntısı çekmelerine rağmen sebze ve meyve fiyatlarında geçen haftaya oranla yüzde 10’luk düşüş yaşandığını yineleyen Nevzat Akcan, geçen haftaların zam şampiyonu patlıcanın fiyatında bu hafta yüzde 40 oranında düşüş olduğunu kaydetti. Nevzat Akcan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Kompleksi’ndeki sebze fiyatlarını ise şöyle sıraladı:

“Domates 2,50- 4 TL, kokteyl domates 4,50 TL, sivri biber 9 TL, kıl sivri biber 11 TL, çarliston biber 7,50 TL, dolmalık biber 8,50 TL, patlıcan 6,50 TL, kabak 4,50 TL, salatalık 4 TL, silor salatalık 6 TL, karnabahar 1,50- 2 TL, brokoli 3- 4 TL, lahana 2,50 TL, ıspanak 4- 5 TL, kereviz 5 TL, pırasa 5 TL, limon 1- 1,50 TL ve portakal 0,80- 1,20 TL.”

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın