Sebze ve meyve fiyatlarını düşürecek teklif! Sadece bir karara bakıyor

EGE ve Akdeniz’i sırt sırta vuran, kasırga, su baskını, dolu ve girdap zaten kur bahanesi ile fırlayan pazar fiyatlarını daha da artırdı. Seraların hasar görmesi ile birlikte sebze ve meyve tezgahlarındaki fiyat etiketleri aralıksız değişir oldu.

Pazarda Maydanoz, nane ve taze soğanın demeti 4 liradan satılırken, biberin üstünde bundan böyle 12 liralık etiket bulunuyor. Domates fiyatı 5 liradan başlayıp 8 liraya kadar çıkıyor. Markette ise domatesin üzerinde 15 liralık etiket bile bulunuyor. Kabak pazarda 4 liradan aşağı bulunmazken Karnabahar 5-6 lira aralarında. Marketten bir kilo salatalık almaya kalksanız 9 liradan aşağıya bulamıyorsunuz. Portakal, mandalina, limon gibi bütün mevsimi olan narenciyelerin kilosu ise 4-5 liradan başlıyor.

daha 10 gun once 9 liraya yapiliyordu menemenin fiyatina bakin - Sebze ve meyve fiyatlarını düşürecek teklif! Sadece bir karara bakıyorDaha 10 gün önce 9 liraya yapılıyordu! Menemenin fiyatına bakın!

Vatandaş zamlar yüzünden tezgahlara yaklaşmakta zorlanırken pazar ve marketlerdeki bu fahiş fiyatları mantıklı seviyeye düşürmek için Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Minik’ten öneri geldi. 

sebze ve meyve fiyatlarini dusurecek teklif sadece bir karara bakiyor 5c52e825d78f8 - Sebze ve meyve fiyatlarını düşürecek teklif! Sadece bir karara bakıyor

KDV yüzde 1’e indirilsin
Minik, devletin, sebze ve meyvenin perakende satışında ve nakliyesinde uygulanan KDV oranlarının 3 aylığına yüzde 1’e düşürülmesini önerdi. “Bu şart tüketiciye ciddi anlamda olumlu yansır” diyen Levent Minik, şunları söyledi:

-“Perakende satıştaki yüzde 8, nakliyedeki yüzde 18 KDV oranı mayıs ayına, yeni mahsul çıkana değin yüzde 1’e indirilirse tüketiciye ciddi anlamda olumlu yansımaları olur.”

Mayısa değin sürsün
sebze ve meyve fiyatlarini dusurecek teklif sadece bir karara bakiyor 5c52e82fd4be4 - Sebze ve meyve fiyatlarını düşürecek teklif! Sadece bir karara bakıyor

KDV indirimi uygulamasının, mevsimsel şartların düzeleceği, üretimin artacağı mayıs ayına kadar sürmesi gerektiğini dile getiren Minik, bu sayede tüketicinin bir nebze de olsa korunabileceğini sözlerine ekledi.

Yüzde 8 fiyatları çok etkiler
İstanbul Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Burhan Er, halde KDV’nin yüzde 1 olduğunu oysa perakende satışlarda yüzde 8 olarak uygulandığını belirterek, indirimin vatandaşa olumlu yansıyacağını söyledi.

Er, “Biz isteriz ancak bu süreçte icabında kurumlar vergisi, stopaj, KDV ne varsa bunlar düşürülmeli. En azından yeni mahsullerin çıkacağı, hava şartlarının düzeleceği mayıs-haziran aylarına dek böyle bir dilekçe olursa imalatçı de alıcı de mutlu olur.” dedi.

Marketlere denetleme yapılsın
sebze ve meyve fiyatlarini dusurecek teklif sadece bir karara bakiyor 5c52e83918719 - Sebze ve meyve fiyatlarını düşürecek teklif! Sadece bir karara bakıyorTüketici Başvuru Formu Merkezi Onursal Başkanı Kültürlü Ağaoğlu ise marketlerdeki fiyatların pazara tarafından fazla yüksek olduğunu belirterek, sektör hakimiyeti olan bazı ulusal market zincirlerinin bu hakimiyeti suistimal ettiğini savundu.

Ağaoğlu, KDV indirimi yanında sıkı yoklama önerdi ve şunları söyledi: -“Bu önerge uygulanabilir ancak pazar hakimiyetini suistimal eden marketler önemli şekilde denetlenmeli. Burada devlete görev düştüğü değin tüketiciye de düşüyor. Tekrar Tekrar söylüyoruz; haksız fiyat artışı varsa lütfen bu yerlerden ürün almayın. Onlar ürünü satılmayınca ya fiyatı düşürecek veya elindeki ürün kalacak.”

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın