Tarlada 1 lira olan ürün eve 1.5 liraya gelebilir! İşin içindeki birey açıkladı

Define ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ocak 2019 enflasyonunu yükselten meyve ve sebze fiyatlarıyla ilgili başta büyükşehirler elde etmek üzere ülke genelinde bir takım önlemler alacaklarını açıkladı. Gelecek haftadan itibaren İstanbul’da 50, Ankara’da ise 30’dan artı noktada tanzim satış noktaları kurulacak.

İZMİR Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı ise fiyatları ucuzlatacak başka bir formül önerdi. Dediğine kadar bu yapılırsa cümbür cemaat ucuz sebzeye kavuşabilir.

Fiyatları düşürmenin yolu
İZKOMDER Başkanı Doğan’ın fiyatları düşürmek için önerdiği yöndem perakende olarak satılan sebze- meyvelere kar hakkı getirilmesi. Bu Nedenle keza tescil dışılığın önleneceğini ayrıca de hileli kazancın önüne geçileceğini savunan Doğan, şu bilgileri verdi:

-“Kar oranı fatura üstünde yüzde 50, 70 veya 80 olarak belirtilir. Diyelim ki 3 liraya alınan bir mala yüzde 50 kar oranı konulsa 4 lira 50 kuruşa satılır. Onun dışarıda satılamaz. O vakit hileli gelir ortadan kalkar. Kar oranları fatura üzerinde belirleneceğinden herkes tam fatura edinmek zorunda kalacak. Şu lahza sebze- meyvede yüzde 50 tescil dışı var. Bu oran düşer.

Tarlada 1 lira olan ürün 1 lira 50 kuruş olur

tarlada 1 lira olan urun eve 1 5 liraya gelebilir isin icindeki birey acikladi 5c5d90a42ee15 - Tarlada 1 lira olan ürün eve 1.5 liraya gelebilir! İşin içindeki birey açıkladı
-Vatandaş, tarlada 1 lira olan malı pazarda, manavda 5; 10 liradan almaktan yakınıyor. Fatura üzerinde kar oranı belirlenirse bu tür suçlamalar ortadan kalkar. 1 liraya alınan bir mahsul maksimum 1 lira 50 kuruş veya 1 lira 70 kuruşa satılır. acilen hür piyasa ekonomisi olduğu için cümbür cemaat aldığı ürünü istediği fiyata satabilme imkanına sahip. Yetkililer müdahale edemiyor.”

Halk sebze fiyatları ucuzlatır mı?

tarlada 1 lira olan urun eve 1 5 liraya gelebilir isin icindeki birey acikladi 5c5d90b024f35 - Tarlada 1 lira olan ürün eve 1.5 liraya gelebilir! İşin içindeki birey açıkladı
Orhan Doğan’a göre halk müziği sebze komisyoncuları maksimum yüzde 10-20 civarında etkileyecek. Hal dışarıya perakende olarak sebze- meyve piyasasının etkilenmeyeceğini savunan Doğan, şunları söyledi:

-“Sebze- meyve fiyatları, tanzim satmak noktaları açılarak ucuzlayacaksa açılsın. Bizi azami yüzde 10, yüzde 20 oranında etkiler. hemen perakende olarak satılan sebze- meyvenin yalnızca yüzde 30’u halden geçiyor. Yüzde 70’i hal dışında satılıyor. Hal dışarıya satılan sebze- meyveler direkt üreticiden alınıyor. Pazarcı olsun, market olsun, yeni yasayla direkt üreticiden mülk alma imkanına sahipler.

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın