TBB Başkanı Aydınlatılmış: ‘Öncü göstergeler baharı müjdeliyor’

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydınlatılmış, JW Marriott Otel’de düzenlenen ‘Gerçek Sektör ile Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme 13. Toplantısı’ öncesinde yaptığı açıklamada, piyasaların sakinleştiğini, her şeyin beklentiler doğrultusunda olduğunu söyledi.

Faiz oranlarının düştüğüne, döviz kurunun daha stabil seyrettiğine muhabere eden Aydınlatılmış, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Enflasyon beklenenden daha iyi bir durumda. Makro göstergelerde kuvvetli bir dengelenme var. Bütçede, cari açıkta bunların hepsini görüyoruz. Bunlar, lüzum gerçek sektöre gerek bize daha iyi bir faaliyet ortamının olduğunu gösteriyor. Daha iyi bir etkinlik ortamında öncü göstergeler de baharın gelmekte olduğunu müjdeliyor. Hakiki sektör ve onu desteklemek için bankacılık sektörü baharın ivedice gelmesi için dün olduğu gibi bugün ve yarın da üzerine düşeni yapacaktır. Bankacılık sektörü güçlüdür, deneyimlidir. Bunu Türkiye’yi büyütenlerle paylaşmaktan müsamaha ve sevinç duyuyoruz.”

“FİNANSMANA ERİŞİMİ AÇIK TUTMAMIZ LAZIM”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, “Tarihimizde bir ilki yapıyoruz. Hakiki ve finans sektörü hep beraber Anadolu’yu dolaştık. Fiilen bu bizim, birbirimizin ayrılmaz bütünü olduğumuzun en güzel somut göstergesiydi” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, banka genel müdürleri ve yardımcılarının bu kapsamda sahaya indiklerini, reel sektör ve bankacıların ‘benzer masada’ olduğuna dikkati çekerek, “Bu gerçekten birbirimizi daha iyi anlayacağımızı, geleceğimiz açısından da umut verici bir gelişme olduğunun en bedensel göstergesi. Müşterek çözümleri her zaman beraber geliştiriyoruz. Yeniden bu huzursuz süreci de birlikte atlatacağımızın en fiziksel göstergesi. Biz benzer geminin içindeyiz. Eğer hakiki sektörde sıkıntı olursa finans sektöründe bıkkınlık olur, finans sektöründe bezginlik olursa gerçek sektörde bıkkınlık oluyor. Onun için de finansmana erişimi açık tutmamız lüzumlu” ifadesini kullandı.

Buna aynı sıkıntıların, 25 yıldır yaşandığını ve aşıldığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Bunu da aşmasını biliyoruz. Türk özel sektörü olarak biz geleceğimizden ümitliyiz. Bu tekerlek bu tümsekte kalmayacak. Çıkarken biraz zorlanırız, inerken hızlanırız. Acilen bankalarımız ve hükümetimizin destekleriyle beraber bu huzursuz dönemi aşma noktasına geldik. Bundan sonradan inşallah önümüz daha açık olacak. Biz ülkemize güveniyoruz, gelecekte ülkemiz bugünkünden daha iyi olacak” değerlendirmesinde bulundu.

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın