Ticaret savaşlarında ateşkesin sonuna gelindi

ABD Başkanı Donald Trump, Washington ile Pekin arasındaki ticari stres üzerine Çinli delegeyle Washington’a gelen Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Liu He ile Beyaz Saray’da görüştü.

Görüşmenin gerisinde konuya ilişkin açıklamada bulunan Trump, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping’in kendisine mektup göndererek, iki tarafın da 1 Mart’a değin yeni ticari uzlaşma için orta noktada buluşması gerektiğini belirttiğini bildirdi. 

Trump, Pekin ile büyük bir ticaret anlaşması yapmaya hazır olduğunu fakat gereksinim halinde Çin’e daha pozitif zaman tanıyabileceğini söyledi.

TRUMP TEKRAR TEHDIT ETTİ
Bunun yanı sıra Trump, anlaşmanın sağlanabilmesi için Çin’in, piyasalarını finansal servislere, üreticilere, çiftçilere ve öteki Amerikan şirketlerine açması gerektiğini, huysuz halde anlaşmanın “kabul edilemez” olacağını açıklama etti.

öte yandan, Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Liu ise Çin’in ABD’den günde 5 milyon ton soya fasulyesi alacağını açıkladı. 

ÖNCEKİ GÖRÜŞMELER SONUÇSUZ KALMIŞTI
Trump, geçen aylarda yeni ticari anlaşma sağlanmadığı sürece 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan yüzde 10’luk gümrük vergisi oranını yüzde 25’e çıkaracağını açıklamıştı. 

Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi, 1 Aralık’ta Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında bir araya gelmiş, ülkeleri arasında bir süredir devamlı “ticaret savaşının” yeni tarifelerle büyümesini önleyecek 90 jurnal “mütareke” üzerinde mutabık kalmıştı.

Ateşkes bağlamında Çin ve ABD’den üstteki seviye heyetler, Pekin’de 7-9 Ocak’ta ticari müzakereler için bir araya gelmiş, evvelden iki gün olarak planlanan ve iki tarafın ortak kararıyla bir gün daha uzayan müzakereler ardından somut bir netice açıklanmamıştı. 

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın