VakıfBank’tan KOBİ’lere yeni kredi

VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Belli Özcan, KOBİ’lere “Katma Bedel Üreten Üretici-İhracatçı Kredisi” dahilinde 1 milyar liralık yeni kaynak sunduklarını bildirdi.

VakıfBank’tan yapılan açıklamaya göre Türkiye ekonomisine katma değerinde karşılayan imalatçı ve ihracatçı KOBİ’lerin peşin para ihtiyacına çözüm üretmek nedeniyle “Katma Değer Üreten Üretici-İhracatçı Kredisi” kampanyası başlattı.

VakıfBank, ipotek teminatlı menkul değer (covered bond) programı dahilinde yurt dışından temin ettiği uzun vadeli yeni kaynağı imalatçı ve ihracatçı KOBİ’lerin kullanımına sundu. 

Açıklamada kampanyaya ilişkin görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Kesin Özcan, KOBİ’lerin Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu belirtti.

VakıfBank’ın Katma Layık Üreten Imalatçı-İhracatçı Kredisi’nden yıllık cirosu 25-40 milyon TL olan ve Yerli Malı Belgesine sahip imalatçı-ihracatçı şirketlerin faydalanabileceğini bildiren Özcan, işletmelerin 6 ay ödemesiz dönemli 60 avuç içi dek vadeyle aylık yüzde 1,45 faiz oranıyla toplam 1 milyar TL’lik bu krediyi kullanabileceğini ifade etti.

Özcan, 2016 yılında kurdukları konut kredilerine dayalı ipotek teminatlı menkul değer (covered bond) programı kapsamında yurt içine ve yurt dışına avro ve TL cinsinden çok başarılı ihraçlar gerçekleştirdiklerini ve bu alanda Türkiye’de lider konumda olduklarını kaydetti.

Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) imal ve ihracat alanında yüksek katma değerli ürünlerin payının artırılmasının kayda değer bir rolü olduğunu vurgulayan Özcan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Milli ekonomimizin mutasyon sürecinde KOBİ2lerimize her türlü desteği vermeye devam ediyoruz. Kısa bir zaman önce Define ve Maliye Bakanlığımızın öncülüğünde 13 bankanın katılımıyla oluşturulan KOBİ Bedel Kredisi’nde de en etkin bankalardan biriyiz. Yeni kampanyamızla da üretici ve ihracatçı KOBİ’lerimize önemli bir takviye sağlayacağız. Kredi kampanyalarımızın yanı sıra her türlü finansal ihtiyaçlarında KOBİ’lerimizin yandaki güç olmaya devam edeceğiz.”

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın