Yerli ve milli savunma sanayisine ABD’den büyük alaka!

Amerika’da savunma ve havacılık alanında faaliyet belirten firmaların yer aldığı ticari heyet, Türk savunma ve havacılık sanayisinden 400’ün üzerinde ikili meslek görüşmesi gerçekleştirdi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, geçen yılı manâlı ihracat rakamlarıyla tamamlayan Türk savunma ve havacılık sanayisi, Amerikalı üreticilerin odağına girdi.

Amerikan Büyükelçiliği bünyesinde Amerikan Ticaret Müsteşarlığı, Türk Amerikan Konseyi ve SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi iş birliği ile gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinde, savunma sanayisinde hizmet veren Amerikalı ve Türk firmalarının temsilcileri buluştu.

18 SAHA İstanbul üyesi işyeri ile aralarından Lockheed Martin, Boeing gibi savunma sanayisinin dev firmaları için üretim yapan 12 Amerikalı firmanın temsilcileriyle bir araya geldiği organizasyonda 400’ün üstünde ikili meslek görüşmesi gerçekleştirildi.

yerli ve milli savunma sanayisine abd den buyuk alaka 5c5effa36f901 - Yerli ve milli savunma sanayisine ABD'den büyük alaka!

Çabuk büyüyen Türk savunma ve havacılık sektörünü daha yakından tanımak ve Türkiye’de beraber çalışabilecekleri paydaşlar ile tanışmak üzere Türkiye’ye gelen Amerikalı iş adamları, SAHA İstanbul üyeleriyle yaptıkları ikili görüşmelerde, meslek birliği yapabilecekleri alanları ve ortak üretebilecekleri ürünleri konuştu.

Savunma sanayisi ve havacılık alanında etkinlik belirten Türk ve Amerikan firmaların bir araya geldiği ikili görüşmelerineSAHA İstanbul üyesi; Yepsan Savunma ve Havacılık, Akın Metal, Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler, Tekom Elektrik, Hema Elektrik, Varzene Metal, Femsan Elektrik Motorları, Merkad Makina Kalıp, Kale Grubu, Gür Metal, Profen Grup, Gürdesan Gemi Makina Denizcilik, Kordsa, Yaltes Elektronik, Samsun Yurt Savunma, Yalteksan Izolasyon Teknolojileri, İstanbul Denizcilik ve FZK Mühendislik’cilt meslek adamları katıldı.

Amerikalı heyette ise AdChem Manufacturing Technologies, Inc., Airwolf Aerospace, Blue Wolf, Industrial Metals International Ltd. Infinity Air, Inc, Latitude Aero, Metro Aerospace, Moog Space and Defense, Nova Power Solutions, SLMTI, Taylor Devices ve Van Horn Aviation firmalarından temsilciler yer aldı.

“AMERİKALILARIN TÜRKİYE’YE İLGİSİ ARTIYOR”

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, “Pazarın tam ortasındaki Türkiye’deki yerel firmalarla iş birliği yapmak Amerikalılar için epeyce avantajlı” dedi.

Türkiye’nin lojistik avantajları, savunma sanayisinde son dönemdeki başarıları ve özgüveni ile dikkati çektiğini gösteren Keleş, görüşmeler için bilhassa Türk firmalarıyla iki taraflı işler yapabilecek, teknoloji transferleri veya Türkiye’ye reel yatırım yapacak firmaları seçim ettiklerini vurguladı.

İlhami Keleş, Amerikalıların son dönemde Türkiye ve Türk firmalarıyla daha fazla ilgilendiklerine dikkat çekici ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye coğrafi olarak fazla kayda değer bir konumda. Bütün pazarın ortasında ve önemli lojistik avantajları bulunuyor. Üretimde düşük maliyet avantajına sahip. Lokal firmalarla meslek birliği yaparak bu avantajları ölçmek ve o pazarla erişmek bu günün dünyasında tercih edilen bir usul. Bilhassa savunma ve havacılıkta bir ürünü sattığımız zaman işiniz bitmiyor. ‘Life Cycle’ dediğimiz ömür devri baştan başa protez parça ve bakım desteği gibi kapsamlı ve uzun soluklu gibi ilişki gerekiyor. Bunun lojistik olarak yürütülebilmesi, daha eksik maliyetle bu işin aşağıda kalkılabilmesi için lokasyon çok önemli bir parametre. Bu noktada Türkiye’nin lokasyon avantajını kullanarak civardaki pazarlara erişmek de Amerikalılar için epeyce için manâlı bir imkan.”

“SAVUNMA SANAYİSİNDE ÖZGÜVEN KAZANDIK”

SAHA İstanbul Genel Sekreteri Keleş, Türkiye’nin son dönemde Suriye’ye ve Kuzey Irak’a gerçekleştirilen hudut ötesi operasyonlarla da tüm dünyada dikkatleri üstüne çektiğini belirterek, “Türkiye’de bir şeyler yapılabilir hale geldi ve bu basın bir uçtan bir uca daha da görünür oldu. Bu durum ciddi bir özgüven yarattı. Bugün halk müziği göğsünü gere gere; ‘Türkiye’de yapılamayacak bir şey yok. Yeter ki…’ gibi cümleler kurmaya başladı. Bu gözlenebilen, dışarıdan da görülebilen bir özgüven” diye konuştu.

Sınır ötesi operasyonlarda Türkiye’nin kendi ürettiği kritik sistemleri kullandığının altını çizen Keleş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye kendi üretmiş olduğu silah ve sistemlerin performansını dünyaya görünüm kabiliyetine sahip bir ülke. O nedenle de bazı kritik sistemlerdeki başarısını dünyanın gözü önünden görünmek suretiyle rüştünü kanıt etmiş durumda. İnsansız hava araçları, fırtına obüsleri, bazı güdümlü füze sistemleri bunların en güzel örnekleri. Bunlar bundan böyle proje olmaktan çıkmış, yapılmış ve gerçek ortamında kullanılarak deneme edilmiş, başarısını kanıtlamış hikayesi olan sistemlere dönüştüler. Bu da Türkiye’ye ilgiyi arttırdı. Ülkemize birileri geldiği vakit, ‘Türkiye ile bir şeyler yapabiliriz. Çünkü onlar bunu yapabilen ve başarısını kanıtlamış bir ülke’ diyorlar.”

sizlere kucukaltinfiyatlari.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın